Navigácia

Prišiel už čas na nočník?

Máte pocit, že váš drobec by už mal vedieť chodiť na nočník? Nuž, podľa neho možno ešte neprišiel ten správny čas. Chcete vedieť, kedy je ideálny čas na nočník, kedy sa zbaviť plienok a ako dosiahnuť to, že vaše dieťatko sa bude na nočník pýtať samo? Čítajte ďalej.

Väčšina detí sa naučí používať nočník medzi druhým a tretím rokom života. To však neznamená, že predtým a ani potom je nevhodný čas. Dieťatko môžete na nočník učiť, no mnohí rodičia sa zrejme zhodnú v tom, že deti musia na nočník dozrieť. Najdôležitejšie je aspoň jeden doma mať a vystaviť ho na dieťatkom viditeľné miesto. Druhým dôležitým krokom je vyzbrojiť sa trpezlivosťou a dobrodružstvo za cestou k nočníku sa môže začať!

Neuponáhľajte sa

Je celkom prirodzené, že rodičia sa chcú čím skôr zbaviť plienok a naučiť dieťatko na nočník. Tento proces však netreba unáhliť – vývin dieťatka má svoj čas. Dieťatko potrebuje na sedenie na nočníku dostatočne vyvinutú nervovú sústavu, a tá je na niečo také pripravená v rozmedzí 18. a 24. mesiaca, až vtedy sa deti učia zadržať cikanie a kakanie. Pravdou je, že dievčatká sú v tomto šikovnejšie ako chlapci – túto potrebu dokážu niektoré malé slečny ovládať už okolo jedného roka.

Dieťa sa pýta na nočník
Všetko má svoj čas – aj pýtanie sa dieťatka na nočník.

Tri, dva, jeden, teraz!

Ostáva plienka vášho dieťatka suchá aspoň dve hodiny? Môžete začať s “odplienkovaním” alebo svojho drobca rovno posaďte na nočník. Odplienkovanie môže narobiť dosť neporiadku, takže sa na to treba pripraviť. Predsa len, dieťatko nemá plienku, na ktorú bolo od narodenia zvyknuté. Je celkom bežné, že rodičia po vyradení plienok pár dní iba upratujú neporiadok, no práve nepríjemný pocit v nohaviciach dieťatko donúti sadnúť si na nočník.

Ak nechcete zvoliť takúto pre niekoho drastickú metódu, berte so sebou dieťatko na toaletu vždy, keď tam idete vy. Deti takéto správanie odpozorujú a nočník im potom nebude pripadať až taký cudzí. Vždy, keď u dieťatka zbadáte “príznaky” potreby, posaďte ho na nočník, hoci bude ešte kakať či cikať do plienky. Na nočník ho dajte aj po každom jedle a väčšom pití, ale aj po prebudení a pred spaním. Takéto postupné zoznamovanie detí s nočníkom z neho urobí oveľa menšieho strašiaka ako za iných okolností.

Užitočné rady na záver

  • Každý rodič chce, aby sa jeho deti naučili chodiť na nočník, no nie vždy myslí aj na malé, no praktické detaily. Prvým z nich je oblečenie – ak prišiel čas na nočník, neobliekajte deťom žiadne zložité nohavice na traky či komplikované body. Stavte na šatičky a nohavice na gumičku, ktorých sa deti pri náhlej potrebe rýchlo zbavia.
  • Dôležité je tiež dieťatko vždy pochváliť, a nad tým, čo nechalo v plienke, nikdy netreba ohŕňať nos. Deti si takéto reakcie veľmi dobre zapamätajú a práve tie môžu byť dôvodom, prečo im chodenie na nočník nebude po vôli.
  • Nikdy nenúťte dieťatko chodiť na nočník v stresujúcom období, počas ktorého si k nemu môže vytvoriť traumatizujúci vzťah. Takýmto obdobím môže byť dovolenka, sťahovanie, narodenie súrodenca, ale aj rozvod.

Tak, ako si dieťatko vybudovalo vzťah k pohodlným plienkam, vybuduje si aj vzťah k nočníku. Na ten však musí byť samo pripravené. Keď ten čas príde, ukážte mu, že sa tešíte rovnako, ak nie viac, ako váš úspešný drobček.

X