Navigácia

Cestovanie s bábätkom: pohroma alebo zábava?

Všetci rodičia zrejme poznajú dilemu, či sa na dovolenku vybrať aj s malým bábätkom, alebo ešte počkať pár rokov. Je prirodzené, že pred prvou dlhšou cestou a dovolenkou rodičia pociťujú stres a majú obavy z toho, ako to celé dopadne. No dovolenka s dieťatkom nemusí skončiť iba katastrofou.

Je lepšie ľutovať, že ste necestovali kvôli bábätku, alebo s ním jednoducho ísť kamkoľvek? Dovolenku kvôli dieťatku nemusíte odkladať, stačí poznať pár pravidiel, ktorými by sa mala riadiť. Prvým z nich je vek dieťatka – prvé tri mesiace po narodení mu je najlepšie doma v blízkosti rodičov. Ale potom sa môže začať cestovateľská zábava.

Autosedačka je základ

Bez kvalitnej a pohodlnej autosedačky sa nevydávajte na žiadnu cestu, nech je akokoľvek krátka. Bezpečnosť bábätka je prvoradá, preto do nej investujte. V pohodlnej autosedačke sa dieťatko cíti príjemne a po chvíli najskôr zaspí. Myslite na to, že dieťatko do autosedačky posaďte bez bundičky, v prípade zimy mu postačí teplá deka. Ideálny je fusak do autosedačky, ktorý má otvory na bezpečnostné pásy a hodí sa aj do kočíka. Ak si nie ste istí, akú autosedačku vybrať pre vaše dieťatko, neváhajte a poraďte sa s odborníkom alebo so skúsenejšími rodičmi.

Pas za každých okolností

Dieťatko potrebuje svoj vlastný pas pri ceste do akejkoľvek zahraničnej krajiny, zápis dieťaťa v pase rodiča neplatí už niekoľko rokov. Myslite na to, že vaše bábo potrebuje mať pas aj vtedy, ak chcete ísť na nákupy do susedného štátu. Susedné hranice sa okrem tej s Ukrajinou síce nekontrolujú, ale načo riskovať? Detský pas je na rozdiel od toho pre dospelých platný iba dva roky a v niektorých krajinách je jeho platnosť nutná ešte pár mesiacov po návrate domov.

Dobrá nálada cestujúcich

Popri základnej výbave pre dieťatko zbaľte aj dobrú náladu. Deti by nemali cítiť, že rodičia sú z cestovanie nervózni, pretože empatické deti sa môžu nervozitou “nakaziť”, čo vedie k plaču. Skúste sa preto dobre naladiť, myslite na to, ako vám bude na výlete skvele a koľko nových zážitkov si domov odnesiete. Dieťatku pribaľte obľúbenú plyšovú hračku, nech nesedí v autosedačke samo. Prihovárajte sa mu a ak sa dá, sadnite si ako spolujazdec dozadu.

Ak sa cesty s dieťatkom stále desíte, porozprávajte sa s pediatrom, ktorý vás upokojí. Pomôžu tiež priatelia s deťmi, ktorí už majú cestu s bábätkom za sebou. Nebojte sa a vydajte sa na cesty! Spoznáte nielen okolitý svet, ale aj seba navzájom.

X