Navigácia

Horúce leto: ako schladiť izbičku pred spaním?

Sladký spánok deťom závidí asi každý dospelák. Deti totiž môžu spať nielen v noci, ale aj počas obeda. V lete sa však môže stať, že spánok nepríde tak ľahko, a to najmä kvôli horúčave. Vyššiu teplotu v izbe môžete veľmi jednoducho znížiť aj pomocou týchto šikovných trikov.

Už o pár dní privítame prvý letný deň, a to znamená, že teploty sa budú môcť oficiálne vyšplhať veľmi vysoko. V noci síce môžu klesnúť, ale nie na dostatočnú teplotu. Vyžeňte z detskej izby horúčavy a ťažký vzduch a doprajte bábätku krásne sny aj v lete.

Nepodceňujte vetranie

S vetraním izby pred spaním začnite už počas dňa. Pravidelne otvárajte okná vo viacerých miestnostiach v dome a občas vytvorte prievan, ktorý z domu vyženie teplý vzduch. V extrémnych horúčavách sa odporúča vetrať v noci, kedy je vzduch chladnejší a počas dňa by mali okná zostať zatvorené. Dnu sa tak nedostane teplý vzduch a vy pred spaním vyvetráte oveľa rýchlejšie. Počas vetrania aspoň čiastočne zatiahnite závesy, vďaka čomu sa vytvorí príjemný vánok.

Teplé pyžamko dajte bokom

Je prirodzené, že aj napriek horúčavám sa rodičia obávajú toho, aby dieťatko neprechladlo. Ak nechcete riskovať s tenkým pyžamkom a tenkou prikrývkou na spanie, zvoľte radšej spací vak pre bábätká určený práve na leto. Tenší materiál bráni prehriatiu bábätka, ale zároveň si udržuje potrebné teplo a dieťatko tak neprechladne. Bábätká sa v spacom vaku cítia bezpečne aj vďaka tomu, že sú pevnejšie zavinuté a nie sú ohrozené okolitým svetom.

Leto a spánok bábätka
V lete to počas spánku nepreháňajte s vrstvami oblečenia.

Kúzlo obyčajného ľadu

Napadlo vám niekedy, že ľad dokáže schladiť nielen nápoj, ale aj celú izbu? Niekedy sa aj dobre vyvetraná a chladná izba počas horúcej noci zohreje, a vtedy prichádza na pomoc práve ľad. Stačí, ak do izbičky umiestnite jedno vedro s ľadom alebo dáte na viacero miest menšie nádoby plné ľadu. Ten sa bude počas noci postupne roztápať a izba bude mať vďaka tomu celú noc stabilnú nižšiu teplotu.

Nepodceňujte teplé letné noci a pripravte každý večer detskú izbičku na pokojný spánok vášho drobca. Sladkému spánku v izbe s dokonalou teplotou sa len tak ľahko nič nevyrovná.

X