Navigácia

Keď lezú prvé zúbky

Dlhodobý proces rastu zúbkov sa začína už v tehotenstve, no prvé zúbky sa ukazujú až okolo piateho mesiaca. Prerezávanie prvých zúbkov môže deťom aj rodičom priniesť preplakané noci a boľavé rána. Dá sa táto bolesť nejako zmierniť?

Mliečne zúbky sú síce dočasné a prinášajú so sebou veľa bolesti, no sú nesmierne dôležité pre správny vývin čeľuste a sánky. Pomáhajú deťom správne artikulovať a prežúvať. Mliečne zúbky sú na rozdiel od tých trvalých menšie, majú tenšie korene, ktoré nie sú tak hlboko, no aj napriek tomu sú náchylnejšie na kazy.

Zúbky a bolesť

Prvé zúbky sa bábätku prerezávajú približne okolo 6 mesiaca, ale nie je nič nezvyčajné na tom, ak sa u bábätka prvý zúbok objaví už 2 mesiace predtým, alebo naopak, potom. Niektoré deti tieto zmeny znášajú bez väčších problémov a môže sa stať, že ani neviete ako a zúbok je na svete. Sú však aj deti, ktoré celé toto obdobie preplačú a môže sa stať, že stratia chuť do jedla, sú podráždené a v niektorých prípadoch si na svoje príde aj horúčka. To sa najčastejšie stáva vtedy, keď sa z ďasienok prerezáva viac zúbkov naraz.

Ako bábätku pomôcť?

Prvou pomocou počas obdobia rastu zúbkov sú kvalitné hryzátka, ktoré masírujú ďasienka. Hľadajte hryzadlá plnené tekutinou a pred tým, ako ich dáte dieťatku ich vložte do chladničky. Takéto hryzadielka ešte viac zmierňujú bolesť. V prípade veľkých neustupujúcich bolestí sa poraďte s pediatrom, ktorý vám odporučí gély na boľavé ďasienka a vo vážnejšom prípade aj lieky na utlmenie bolesti. Tieto liečivá kúpite aj bez lekárskeho predpisu, ale v prípade bábätiek radšej neriskujte.

Prerezávanie prvých zúbkov môže byť veľmi bolestivé.

Pomôžu aj plyšáky

Počas tohto náročného obdobia treba dieťatku dopriať hračky, ktoré môže bez obáv hrýzť. Nemusia to byť iba kvalitné gumené hračky, ale aj pekné plyšáky. Pri hračkách Kaloo sa nemusíte obávať hryzenia ani cmúľania – tieto plyšové hračky sú na to ako stvorené. Mäkký plyš pomôže deťom bojovať s bolesťou a najlepšie na tom je, že s touto hračkou môže nakoniec sladko zaspinkať.

Rastom zúbkov si musí prejsť každé dieťatko, a to hneď dvakrát. Prerezávanie tých trvalých však bolí oveľa menej. Neberte mliečne zúbky na ľahkú váhu a uľahčite vášmu bábätku toto náročné obdobie ako len budete môcť.

X